Nädala retsept

15 mai 2016

Esimese retsepti lisame siia uudiste alla. Edasi hakkame retsepte paigutama kasulik lugemine sektorisse. Alustame retseptiga, mis peaks inimese seosest elav tuli ja pizza küll korralikult lahti raputama. Meie poolt müüdavad elava tulega pizzaahjud on küll nö. parimaks võimaluseks pizza valmistamiseks, kuid samas saab nendega valmistada ka mistahes muid toite.  

Need, kes on käinud Lõuna- Saksamaal on kindlasti proovinud mõnusalt krõbedaks küpsenud kamaraga ning seest pehme ja maheda maitsega seakooti ning mekkides peale tumedat õlut saanud ühe vägagi meeldejääva maitseelamuse. Sellise roa valmistamine elava tulega pizzaahjus (nii tubases, kui ka õuemudelis) on tõeliselt lihtne ning ei vaja teab-mis-sügavaid kulinaarseid oskusi.Inimesed, kelledel meeldib päev ette mõelda, võiksid panna eelneval päeval toore koodi rosmariini, küüslaugu ja salveiga maitsestuma. Need, kes külastades supermarketit tõstavad lihakäntsaka korvi ja tahavad seda kohe valmistada võivad ka pipra ja soolaga sisse masseeritud koodi kohe ahju panna.  Ka maitsestunud koot on soovitav enne ahju pistmist soola ja pipraga sisse hõõruda.

Ahju tuleks tulega kinnise uksega  ette soojendada ca. 15  minutit. Selle ajaga ronib ahju temperatuur kuhugi 350 peale ning kivi kuumeneb samuti samasse suurusjärku. Koodi küpsetamiseks sobiv temperatuur jääb 200 kraadi piirimaile.  Eelnev kuumutamine on vajalik ennekõike selleks, et ahi omandaks natuke jääksoojust, mis hiljem on vajalik püsiva temperatuuri hoidmiseks. Lükates tule ühele servale oleks kasulik lasta ahjul veidi jahtuda. Kui põlevatest puudest tekib helendav süsi on ahju temperatuur just - just kukkunud 200 peale. Koot asetatakse ahju kuumakindlas nõus, mille peale tuleks kuivamise vältimiseks asetada foolium.

Õues paikneval ahjul on võimalik ahju korstna siiber kinnni keerata ning sulgedes ka ahju ukse, püsib ahjus soovitud temperatuur päris pikalt. Meie valmistasime kooti tubase ahjuga, mille siibri sulgemine pole just kõige mõistlikum mõte.  Ahju temperatuuri säilitamiseks 200 kraadi all piisab täiesti pisemate puude lisamisest  . Pannes hõõguvatele sütele ca. kord poole tunni jooksul ühe väiksema halu, hoiab see ahju temperatuuri mõnusalt 180 - 200 kraadi vahel. Selleks, et koot tuleks mõnusalt pehme tasub teda kord tunnis ahjust välja tõsta ning välja voolanud rasvaga kasta. Küpsetamine kestab kokku ca. 3 tundi. Esimesed 2,5 tundi fooliumiga suletud nõus ning viimased 30 minutit lahtiselt restil. Lõpuspurt on just see, mis annab seakoodile mõnusa rabeduse ja hõrgu maitse. NB! kindlasti peaks nii ahjunõu kui ka resti all kasutada metallist alusnõud, kuhu rasv tilgub. See säästab kivi. Kui eralduv rasv imbub kivisse, siis see tekitab hilisematel küpsetamistel probleeme.

Peale lahtist pruunistamist näeb seakoot välja täpselt selline, nagu ülemisel pildil. Kui kellegile tundub 3 tundi vastikult pikk aeg võrreldes aiagrillil kiirelt tehtava grilllihaga, siis ütleks et ootamine tasub ennast ära :)
Selel 3 tunni jooksul mõne puu lisamine ning rsvaga katmine on samas töömahukuselt vägagi lihtne ning võimaldab paralleelselt muid koduseid toiminguid teha.